Ha valamikor, akkor most kimondottan fontos kedvenceink ellenálló képességének a fejlesztése. Webáruházunkban számos immunerősítő megtalálható, melyek védenek a hideg idő okozta megbetegedések ellen.
Természetesen a mintegy 3000 termék között más készítményeket is forgalmazunk, illetve számos kiegészítő áll rendelkezésetekre.
Webáruházunkat itt találjátok meg.
Forrás: Facebook/@DogmoPharm>
...Nagy esők jönnek, ilyenkor is érdemes pár dologra figyelni. Például, ha lehet, ne a legnagyobb zuhéban induljatok neki, mert a kutya is megfázhat, a dörgés-villámlás pedig ijesztő lehet a számára. Ha csillapodik az idő, és ki lehet slisszolni, akkor kerüljétek a pocsolyákat, mert mindenféle baktérium, vírus, szennyeződés lehet benne, amit nem lenne jó, ha meginna.
Ha pedig a helyzet úgy hozza, akkor partnerünk, a Dogmovet Állatorvosi Rendelő és Állatpatika egész héten vár!
Cím: 1134, Szabolcs utca 23-25. várunk benneteket szeretettel rendelőnkben egész héten!
Forrás: Facebook/@DogmoVet>
...Az évtized árvize érkezett a főváros és a Duna-parti települések felé, ami az állatokat is kihívás elé állíthatja. Állatvédő szervezetek munkáját segíthettük azzal, ha észleltük egy bajba jutott állatot és ezt jeleztük, esetleg besegítettünk egy fuvarral, ideiglenes befogadással, táppal, konzervvel, takaróval, vagy bármivel, amivel terheket vettünk le a vállukról. Vigyázzunk egymásra és kedvenceinkre is. De nem csak az árvíz idején, hanem mindig, ha bajba jutott állatot találunk!
Forrás: Facebook/@DogmoVet>
Ugrásszerűen megnőtt a közösségi médiában az olyan videók száma, melyekben kutyák nyomógombos hangtáblákkal kommunikálnak az emberekkel. Ezek tanúsága szerint például azt „mondják el”, hogy szeretnének sétálni, játszani vagy enni. A tudósok álláspontja nem egységes arra vonatkozóan, hogy az ebek valóban az eszközökből érkező hangokra és nem a gazdáik viselkedésére, testbeszédére reagálnak. Egy új kutatás összesen 59 kutyán végzett kísérletet, hogy választ kapjanak. A kutatás vezetője szerint az ebek valóban figyelnek az eszközökből kijövő szavakra, és ugyanúgy viselkednek, mintha élő embert hallanának. Egy professzor szerint viszont csak annyi derült ki a kutatásból, hogy a kutyák reagálnak bizonyos verbális jelekre.
Forrás: Facebook/@DogmoVet>
...Egészségügyi szakértők szerint az állati szőrzet az embereknél allergiát válthat ki és a szőrrel (vagy tollal) rendelkező állatok által „ledobott” apró bőrpihék belélegzése megzavarhatják a légzésünket. Ezért nem ajánlatos, hogy egy ágyban aludjunk velük. „A háziállatok szőrszálai a gyermekek és a felnőttek körében is gyakori allergiát okoznak. A háziállatok szőrével való találkozás allergiás náthát, bőrgyulladást, csalánkiütést és asztmás tüneteket idézhet elő. Amikor az állatszőr részecskéket belélegzi a tüdőbe, a szervezet immunsejtjei a kutya- vagy macskaantigént az egészségre veszélyt jelentő idegen anyagként ismerik fel” – mondta Deborah Lee, a Dr. Fox Online Gyógyszertár munkatársa.
Forrás: dogmopolite.hu
...A kérdés már több évtizede foglalkoztatja a tudósokat, számos kutatás született a témában. Egy friss tanulmány szerint valószínűleg a gazdáikról, valamint arról álmodnak, hogy más kutyákkal és olyan emberekkel érintkeznek, akiket szeretnek.
Az állat kora és mérete szerepet játszik az álmok gyakoriságában: a kisebb testűek többet, de rövidebb ideig, a nagyobbak pedig kevesebbet, de hosszabb ideig álmodhatnak. További érdekesség, hogy rémálmaik is lehetnek, ilyenkor nem érdemes zavarni, vagy megpróbálni felébreszteni őket, főleg akkor, ha morognak vagy nyüszítenek közben: hat százaléka a kutyaharapásoknak ilyen helyzetekben történik, ugyanis a kutya ilyenkor nem tudja türtőztetni magát.
Forrás: dogmopolite.hu
...Mindenki tudja, hogy a kutyáknak rendkívül érzékeny a szaglása, sokkal kifinomultabb az orruk, mint az emberé. Egy friss kutatás viszont meglepő eredményt mutatott ki: az ELTE munkatársai arra jutottak, hogy az általános
feltételezésekkel ellentétben a hőmérséklet és páratartalom nem befolyásolja a kutyák teljesítményét a szaglás terén.A helyszín viszont annál inkább: azok a kutyák, melyek laborban végezték el a kutatásban alkalmazott tesztet (cserépsor alá rejtett jutalomfalatot kellett kiszagolniuk, majd jelezniük), jobban teljesítettek, mint, amelyek a szabadban. Ez azt jelenti, hogy a kinti helyszín ingerei inkább befolyásolják a szaglási feladatokban nyújtott teljesítményt.
Forrás: dogmopolite.hu
...A magára maradt apróságnak nem kellett sokat várnia arra, hogy gazdára találjon - számolt be a hvg.hu. Hegedűs Szabolcs tűzoltó alezredes csütörtök munkába menet egy gazdátlan kutyát talált, és mivel nem akarta magára hagyni, elvitte a siklósi katasztrófavédelmi kirendeltségre, ahol még jelenleg is a palkonyai önkéntes tűzoltók gyerektábora zajlik.
Mint az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság írja a Facebookon, az önkéntesek azonnal gondjaikba vették a kutyakölyköt, vettek neki fekhelyet, hámot, pórázt, a Tenkesalja Állatvédő Egyesület pedig tápot ajándékozott neki. Időközben pedig a kölyök gazdára talált, ugyanis az egyik, a táborban vendégeskedő berlini kolléga szinte gondolkodás örökbe fogadta.
Forrás: hvg.hu
...A Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság a közösségi oldalán osztotta meg, hogy mi a teendő abban az esetben, ha gazdátlan állattal találkozunk - számolt be a nool.hu.
A nógrádi rendőrök javasolják, hogy mielőbb értesítsék az állatvédő szervezeteket vagy állatmenhelyeket, ennek érdekében pedig használja a közösségi médiát is. Kérik, hogy aki kóbor kutyát talál, tegyen bejelentést a települési önkormányzatnál, jegyzőnél. Hozzátették továbbá, hogy veszélyes állat esetén a 112-es segélyhívót kell tárcsázni.
Forrás: Facebook/@Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság
...Érdemes néhány tanácsot megfogadnunk a jövőre nézve. Legjobb, ha nem a tűzijáték idején sétáltatunk, és ha mégis így döntünk, mindig legyen pórázon az állat. Ha alapvetően kertben tartjuk az ebet, akkor most érdemes bevinni őt, és nem egyedül hagyni. Ajtókat, ablakokat csukjuk be, redőnyöket húzzuk le, és kapcsoljunk be tévét vagy rádiót. Esetleg adhatunk neki különleges jutalomfalatokat, ha kevésbé izgatott és elfogadja. Illetve mindig sugározzunk nyugodtságot. Ne feledjük, a cicákat is megviselheti a hangzavar, a felsorolt praktikák az ő esetükben is érvényesek lehetnek, annyi kiegészítéssel, hogy biztosítsunk számukra búvóhelyet. Ha félénk a kutyusunk, cicusunk, akkor érdemes utánaolvasni a témának, hogy idejében felkészülhessünk. Webáruházunkban több mint 3000 termék, köztük különböző nyugtató készítmények között válogathat!
Forrás: dogmovet, dogmopharm
...Ezúttal partnerünk, a Cat-O-Lodge számára készítettünk egy cikket, ugyanis sajnos nem ritka, hogy egy fesztivál vagy hosszú hétvége miatt egyes macskatartók napokra magukra hagyják cicáikat, ennek viszont súlyos következményei lehetnek. Mivel tudjuk, hogy sokan macskát is tartotok, és általánosságban is fontos témáról van szó, ezért szeretnénk számotokra is ajánlani az írást.
A DogmoVet Állatorvosi Rendelő és Állatpatika állatorvosa szerint leggyakrabban tályogos-fertőzéses esetekkel keresik fel a rendelőket, amennyiben az egyedül hagyás miatt problémák lépnek fel, de más aggályok, adott esetben kényszerbetegségek is előfordulhatnak.
Forrás: Béres Máté, catolodge.hu
...A nyári melegben hajlamosak vagyunk több gyümölcsöt fogyasztani, és ilyenkor eszünkbe juthat, hogy adjunk egy-két falatot a kutyának is. Ehhez viszont tudnunk kell, hogy melyikből ehet, még mielőtt következményekkel szembesülünk.
A Femina.hu összeszedte, hogy mely gyümölcsökből ehet és melyekből nem ehet a kutya. Fontos tudni, hogy az avokádó rendkívül mérgező az ebek számára, ugyanis egy perszin nevű anyagot tartalmaz, mely hányást, hasmenést okozhat, de hozzájárulhat a hasnyálmirigy-gyulladáshoz is. Különösen a mag, a bőr és a levél tartalmazza ezt az anyagot, a gyümölcshús kevésbé, de nem érdemes kockáztatni. A szőlő és a mazsola szintén tiltólistás mérgező hatásuk miatt. Bár nem minden ebre hat egyformán, de hirtelen veseelégtelenséget okozhat, ezért komolyan kell venni a tiltást.
A cseresznyét és meggyet is érdemes kerülni, ugyanis a gyümölcshússal még önmagában nincs probléma, de a magjának cianidtartalma a vérsejtek oxigénellátását akadályozza, aminek súlyos következményei lehetnek. Ez a helyzet az őszibarackkal is, amely egyébként kis mennyiségben egészséges lehet a rost- és A-vitamin tartalma miatt – és ennél a gyümölcsnél jóval könnyebb megelőzni a mag lenyelését. Nagy mennyiségben viszont hasmenést okozhat.
A többi gyümölcsről nagy általánosságban elmondható, hogy ehet belőle a kutya, de a mértékletességre minden esetben érdemes figyelni. Ilyen gyümölcs a málna, az ananász, a narancs, a banán, a körte, a görög- és sárgadinnye, és az eper. Nem baj, ha kap egy-két szemet az állat ezekből, de előtte győződj meg a hatóanyagokról. Kivételt képez az alma és az áfonya, melynek számos jótékony hatása van, ezekből a gyümölcsökből bátrabban csemegézhet a kutya.
Forrás: Femina
***********
A Dogmopolite-nál szeretnénk naprakész információkkal szolgálni a kutyatartást illetően. Fordulj hozzánk bizalommal, munkatársaink örömmel állnak rendelkezésedre. Keresd napközijeinket Budapesten, Pest megyében és Debrecenben, ahol panzióink is várnak szeretettel. Ne feledd, cicákat is várunk! Az állatorvosi rendelőnkkel, a patikánkkal és webáruházunkkal kapcsolatban szintén a feltüntetett hivatkozásokra kattintva tudsz tájékozódni.
...A Nemzeti Élelmiszer-lánc Biztonsági Hivatal (Nébih) nyári szezonális ellenőrzése során macskák számára engedélyezett, külső élősködők elleni ún. spot-on rácsepegtető oldatokat vizsgált. A bolhák, kullancsok riasztására, irtására törzskönyvezett szerek egész évben fontos szerepet játszanak a macskák védelmében, a nyári időszakban fontos az alkalmazásuk. A 13 ellenőrzött készítmény közül 8 kifogástalannak bizonyult öt termék esetében a csomagolás kapcsán állapítottak meg hibát a szakemberek.
A hivatal közleménye szerint a spo-on közkedvelt gyógyszerforma, mely az állat bőrére csepegtetendő, pipettás kiszerelésű oldat. Hatékonysága bolhák ellen általában négy hét, vagyis egyetlen adag alkalmazása négy hétig képes megelőzni az újrafertőződést. Az állaton lévő bolhákat a szer 24 órán belül elpusztítja. A kullancsok elleni hatékonysága lassabban alakul ki és rövidebb ideig (jellemzően csak 1-2 hétig) tart. Elérhető olyan készítmény is, amelynek a hatékonysága 12 hét bolhák és kullancsok ellen egyaránt.
A hatóság szakemberei kereskedelmi forgalomban kapható 13 különböző fajta, többféle hatóanyag-tartalmú spot-on állatgyógyászati készítményt vizsgáltak meg a nyári szezonális ellenőrzés-sorozat részeként. A Nébih laboratóriumában sor került a termékek hatóanyag-tartalmának, egységességének, azaz a pipettából kinyerhető oldat mennyiségének, valamint az oldatok sűrűségének mérésére. Az értékelés kiterjedt a dobozon feltöntetett információra, továbbá a használati utasításra is. A 13 készítmény vizsgált paraméterei megfeleltek a forgalomba hozatali engedélyben szereplőknek. Ugyanakkor nem mondható el ugyanez a csomagolás esetében. Négy állatgyógyászati készítménynél ugyanis a külső csomagoláson megtalálható információk, míg egynél a belsőn szereplő piktogram tért el az engedélyben foglaltaktól. A hatósági szakemberek felszólították az érintett termékek gyártóit vagy forgalmazóit a hibák javítására.
Ugyan a Nébih macskák számára kifejlesztett termékeket vizsgált, mindnyájan tudjuk, hogy a kullancs-bolha helyzet a kutyákat is érinti! A Dogmopolite kiemelten foglalkozott a kérdéssel, a témában készült cikkünket ide kattintva olvashatják.
Forrás: NÉBIH
***********
A Dogmopolite-nál szeretnénk naprakész információkkal szolgálni a kutyatartást illetően. Fordulj hozzánk bizalommal, munkatársaink örömmel állnak rendelkezésedre. Keresd napközijeinket Budapesten, Pest megyében és Debrecenben, ahol panzióink is várnak szeretettel. Ne feledd, cicákat is várunk! Az állatorvosi rendelőnkkel, a patikánkkal és webáruházunkkal kapcsolatban szintén a feltüntetett hivatkozásokra kattintva tudsz tájékozódni.
...Jól ismert tény, hogy a kutyák kiszagolják az emberek stressz-szintjét. A kapcsolat azonban kétirányú, egy friss kutatás szerint a kutya megérzi, ha az ember bajba kerül, ami az állat viselkedését is befolyásolja – vagyis pesszimistává teszi.
Dr. Nicola Rooney, a Bristoli Egyetem állatorvosi karának vezető oktatója és a témával foglalkozó friss tanulmány vezetője szerint kutatásából kiderült, hogy egy stresszes, ismeretlen ember szaga is hatással van a kutya érzelmi állapotára. Ennek megértése a kennelben tartott kutyák, valamint a kísérő-, munka- és segítő kutyák kiképzése szempontjából fontos.
A kutatáshoz 18 kutyatulajdonos párost toboroztak, a kísérlethez tálakat használtak. A lényeg az volt, hogy ha az egyik tálat letették egy konkrét helyre, akkor abban jutalomfalatot találtak a kutyát. Azonban ha egy másik tálat egy másik helyre tettek, az üres volt. Miután a kutyák megtanulták a különbséget a tálak és helyek között, gyorsabban közelítették meg azt a helyet, ahol jutalomfalat volt, mint az „üres helyet”.
Ezután azt vizsgálták, hogy a kutyák milyen sebeséggel közelítenek meg egy kétértelmű helyet, vagyis a két tál közötti részt, ahová szintén tálakat helyeztek el. A gyors megközelítés optimizmust, a lassú pedig pesszimizmust jelentett. A jelenetet megismételték, miközben különböző szaghatásokkal befolyásolták a kutyákat, például olyan emberi izzadság- és leheletmintáknak tették ki, melyeket matematikai teszt miatt stresszelő személyektől szedtek be. Ezt követően a kutyák lassabban közelítették meg a kétértelmű tál helyét. Magyarán a szag növelhette az prekoncepciójukat arra nézve, hogy a bizonytalan helyen sem találnak jutalomfalatot, vagyis az állatok energiát takarítottak meg, hogy elkerüljék a csalódást.
Forrás: The Guardian
***********
A Dogmopolite-nál szeretnénk naprakész információkkal szolgálni a kutyatartást illetően. Fordulj hozzánk bizalommal, munkatársaink örömmel állnak rendelkezésedre. Keresd napközijeinket Budapesten, Pest megyében és Debrecenben, ahol panzióink is várnak szeretettel. Ne feledd, cicákat is várunk! Az állatorvosi rendelőnkkel, a patikánkkal és webáruházunkkal kapcsolatban szintén a feltüntetett hivatkozásokra kattintva tudsz tájékozódni.
...A meleg időjárás kedvez az élősködőknek, és mivel ilyenkor mi is szívesebben megyünk a vízpartokhoz vagy kirándulni, fokozottan oda kell figyelni a csípésekre. Szerencsére ma már sok megelőző készítmény található a piacon, illetve idejében észrevett betegség esetén sikeres kezelésre is van remény; ugyanakkor nem szabad félvállról venni a kérdést, mert – ha nem figyelünk kellőképpen – súlyos, komoly fájdalommal járó betegségeket eredményezhetnek kedvenceinknél a kullancsok és szúnyogok - írta sajtóközleményében a Dogmopolite.
Az, aki háziállatot szeretne, vállalja is érte a felelősséget. Azt is, hogy a betegséget illik és szükséges kezelni
– mondja Tóth Márton, a DogmoVet Állatorvosi Rendelő és Állatpatika orvosa.
Az élősködők sokszor fájdalommal járó betegségeket terjeszthetnek, ugyanakkor érdemes őket szétválasztani. Mint sorolja Tóth, a kutyák a kullancsokat a környezetből szedhetik össze, amelyek súlyos betegségeket terjeszthetnek. Ilyen lehet a babesiosis, amely kezeletlenül veseelégtelenséget és autoimmun vérszegénységet okozhat, egyes paraziták pedig agyhártyagyulladást eredményezhetnek. Ismert betegség továbbá a Lyme-kór, amely lázzal, sántítással, duzzadt, fájdalmas izületekkel, illetve súlyos esetben vesebetegséggel is járhat. Tóth Márton szerint mindegyik időben felismert betegség kezelhető, de kezelés nélkül idült, elhúzódó, adott esetben életveszélyes állapot is kialakulhat.
Bolhát az állatok általában egymástól szedik össze, de a petéket és lárvákat szintén a környezetből (fű, föld), vagy a lakott területek egy részéből (kert, padlórepedések stb.) is felszedhetik. Az élősködő válthatja ki az arra érzékeny állatban a bolhanyál allergia miatti bőrgyulladást, amely komoly tünetekkel járhat együtt: ezek viszonylag látványosak, ugyanis viszketegség alakulhat ki, ami a gyakorlatban vakarózást, nyalakodást, rágcsálást, dörzsölést von maga után. A durva parazitás fertőzés főleg fiatal kutyáknál komoly vérveszteséget tud okozni, illetve a bolhák féregpetéket is terjesztenek, ezért fontos – bolhás állat esetén kiemelten – a belső paraziták elleni védekezés is.
Szintén ismert élősködő a szúnyog, amely a szívférgességet terjeszti. Ez elsősorban a kutyákra veszélyes, a macskáknál csak ritkán fordul elő komoly probléma szúnyogcsípés miatt. Az ebekben viszont idült, lassan kialakuló, keringési és légzőszerveket érintő problémák léphetnek fel, amely évekig is lappangva, tünetmentes maradhat. A szívférgesség esetében a megelőzés és a szűrővizsgálatok kiemelten fontosak! Egy végstádiumú szívférges állat esetében bármilyen kezelés jó eséllyel kudarcba fulladhat, emellett komoly költségekkel jár.
Egyre gyakrabban előfordulnak
Tóth Márton szerint 8-10 évvel ezelőtt a szívférgesség még csak egy kifejezetten mediterrán probléma volt, általában csak délebbre eső országok (Spanyolország, Portugália, Olaszország, Görögország stb.) voltak érintettek, de ma már nálunk is ún. endemikus (helyben is állandó jelleggel előforduló, szaporodni, terjedni, megbetegedést kialakítani képes) betegségként lehet rá tekinteni. Vannak olyan szúnyogpopulációk, amelyek egész évben megmaradnak, áttelelnek, ami az éghajlat melegedésének köszönhető; ezért egész évben javasolt a védekezés, ami a kullancsokra is vonatkozik.
A szúnyogok a vízparton, belvizes területeken szoktak előfordulni, mert a szaporodási feltételeik megfelelőbbek, ugyanakkor városi környezetekben is előfordulnak, ahol vízfelszín található (vízgyűjtő, tető, medence, pocsolyás környezet stb.).
A kullancsok a meleg, füves területeket kedvelik, így az erdők közötti mezőkön, pázsitos részeken kapaszkodnak fel az állat szőrére vagy az ember ruhájára; így tehát bármely füves részen, ahol sétálunk, játszunk a kutyával, potenciálisan fennáll a kullancsveszély, a zártkertek sem kivételek. Az élősködőket – beleértve a bolhákat – a madarak, kóbor macskák, sünök és gyíkok is viszik magukkal, tehát akár egy galamb vagy veréb is lehet terjesztő, ha beszáll a kertünkbe.
Minden állat érzékeny lehet!
Az élősködők ellen minden állatnak érdemes védekeznie, de egyes kutyafajtáknak különösen: angol és francia bulldog, boston terrier, boxer, border collie, doberman, az ausztrál juhász jellemzően ilyen.
A betegség attól is függ, hogy maga a parazita, a vérszívó mennyire fertőzött. Előfordulhat, hogy a kórokozót a szervezet blokkolja, meggátolja a fertőzés megindulását, de nem érdemes ebben bízni – csak a megelőző gyógyszeres védekezés nyújthat teljes körű megoldást. Ettől függetlenül érdemes lehet utánanézni, még mielőtt kutyát vásárol vagy fogad örökbe valaki, hogy az adott fajta mire érzékeny, milyen betegségre hajlamos.
Ne feledjük, hogy az élősködők a cicákra is veszélyesek lehetnek; akár a benti tartásúakra is, amennyiben ők kimennek a teraszra, közös használatú folyosóra, vagy találkoznak kijárós kutyával, tehát közvetetten érintkeznek a külvilággal. A kinti cicák esetében gyakori probléma a fülatkásság, fülrühösség.
Tóth Márton személy szerint nem erőlteti benti macskáknál a folyamatos védekezést, de évente, félévente, negyedévente a megelőző kezelés javallott. A kinti cicáknál értelemszerűen folyamatos védekezés ajánlott.
Ma már sokféle készítmény található a piacon, nyakörv, rácsepegtetős, fújkálós és tabletta típusúak, külső és belső élősködők ellen védők egyaránt. Az orvos a régebbi, jellemzően kedvezőbb árú, kiskereskedelmi forgalomban lévő készítményeket, amelyeknek 20-30 vagy akár 40 éves hatóanyaguk van, nem javasolja, hiszen az élősködők is fejlődnek, immunissá válhatnak ezekre.
Hatékony védelmet nyújt külső élősködők ellen a Vectra 3D (csepegtető) és a Frontpro (rágótabletta) készítmények, valamint a Foresto vagy Scalibor nyakörvek! Keresse őket a DogmoPharm Állatpatika és Webáruházban, ahol több mint 3000 termék kapható!
Tóth Márton szerint ezekből bármennyit lehet az állatra csöpögtetni, ha nem működnek, ezért inkább egy drágább, de hatásos, modernebb készítményt keressünk, amelyek ugyanakkor általában vénykötelesek, ezért el kell látogatni az állatorvosi rendelőbe.
Fontos az időtényező!
Amennyiben megtörténik a baj, tehát kullancsot találunk az állatban, fontos, hogy minél előbb távolítsuk el lehetőség szerint egyben, nyomkodás nélkül, és pusztítsuk el az élősködőt (nyomjuk össze papírzsebkendőben, dobjuk a lefolyóba). Nagyon fontos az időtényező, vagyis hogy minél hamarabb tegyük ezt meg, amikor még nem szívta meg magát, és nem lökött az állat szervezetébe kórokozókat. Előfordulhat, hogy kialakul egy gyulladásos reakció a csípés vagy a kullancs helye körül, de ez még mindig jobb, mint a hosszú távú, súlyos következményekkel járó betegség. Az sem probléma, ha benne marad az élősködő feje az állat testében – sokan ettől tartanak, de nem ez a mérvadó, nem lesz problémája ebből a kutyának, idővel a szervezet kilöki. Ma már mindenféle kullancskiszedő csipesz vagy kanál elérhető a piacon (például a sokak által ismert a „csavargatós” fajta), de bármelyik alkalmas lehet, a lényeg, hogy el tudjuk vele távolítani az élősködőt. Legrosszabb esetben egy borotvával húzzuk le, így biztosan kijön a testből.
Mindenképpen érdemes felkeresni az állatorvost, hogy átbeszéljük a továbbiakat, mik a lehetőségek, ha az állat megfertőződött. Alapvetően arra is van lehetőség, hogy a kullancsot járványügyi szakemberek kivizsgálják, ha az érintett személynek van lehetősége erre időt fordítani (ehhez egy tégelyben be kell küldeni az ezzel foglalkozó intézménybe a lehetőség szerint egyben eltávolított kullancsot).
Sokan rögtön kezelésnek vetik alá a kiskedvencüket, anélkül, hogy bármi panasz vagy tünet jelentkezne, de Tóth Márton ezt nem javasolja, ugyanis a sorozatos injekció nem kellemes, ő a kezelést megelőzően egy 10-14 napos szigorú megfigyelést javasol. Ha lázas, bágyadt, kedvetlen, nem reagál a játékokra, étvágytalan ebben az időszakban, akkor babéziára lehet gyanakodni, és indulhat a kezelés.
A Lyme-kór ennél bonyolultabb is tud lenni, ugyanis nagyon sokáig, akár évekig is lappanghat. Ezekben az esetekben az eljárás nem kellemes, hosszú, akár hetekig tartó antibiotikum-kúrát, valamint több kiegészítő és vérvizsgálatot tartalmaz, de nem reménytelen a gyógyulás. Fontos, hogy amennyiben a bármilyen tünetet tapasztalnak, minél hamarabb forduljanak állatorvoshoz, mert sok esetben több napig is hagyják a kutyát otthon „lábadozni”, ezzel viszont rontják az esélyeit.
Címlapkép: Getty Images
Forrás: hellovidek.hu
...„Egy hosszabb út előtt érdemes úgy tervezni, hogy két-három óránként megállunk egy fél órára. A kutyának így van lehetősége kiszállni a kocsiból, a fűben hűsölni. Ha rosszul lesz, akkor az már nem fog teljesen elmúlni az út végéig" – mondja Szalontai Gréta kutyakiképző, a Dogmopolite munkatársa.
Szalontai Gréta gyakorlati tanácsai, melyekkel a kutya számára kényelmessé tehetjük az utazást:
▪ A szállás kiválasztása során vegyük figyelembe annak méretét, kialakítását, megközelíthetőségét, környezetének terepviszonyait, a szintek számát. Utóbbinak akkor lehet jelentősége, ha a kutyánk szeparációs szorongásban szenved.
Az utazás megtervezésekor gondoljunk négylábú útitársunk speciális igényeire is
Fotó: 123rf.com
▪ Ugyan több szálláshely kutyabarátnak hirdeti magát, nem kizárt, hogy ha megtudják, hogy nagytestű kutyával tervezünk utazni, mégsem fogadnak.
▪ Mindig igazodjunk a kutya egyedi igényeihez, így például nem minden házikedvenc esetében jó ötlet a repülőút választása. Az utastérbe a kistestű kutyák mehetnek, ők is csak boxban, a nagytestűekre a rakodótér vár. Nyugtató használatát nem minden légitársaság engedélyezi, a részletszabályokról tájékozódjunk.
▪ Hosszabb autóút esetén érdemes két-három óránként megállni, illetve adott esetben több autóval utazni, hogy mindenki, a kutya is és mi is kényelmesen elférjünk a csomagok mellett.
▪ Árnyékolókat szereljünk fel az autó ablakára, illetve érdemes tudni, hogy ma már egyes benzinkutak kutyabarátak, vagyis be tudjuk vinni a kutyát egy klimatizált helyre.
▪ Könnyen cserélhető, tisztítható anyagot tegyünk az állat alá, amivel meg tudjuk könnyíteni a dolgunkat, amennyiben „baleset" történne.
▪ A strandon is figyeljünk az árnyékolásra. Olaszországban vannak kutyás strandok, ahol minifuttatók találhatóak, érdemes lehet ezeket a helyeket felkeresni.
▪ Kerüljük azokat a strandokat, ahol a terepviszonyok miatt mi nem tudunk bemenni a vízbe, csak a kutyánk, hiszen nem tudunk segíteni rajta, ha baj történik.
▪ Külföldön több látogatóhely kutyabarát, de lehet jegyet kell venni a kutyának, illetve kötelező a szájkosár használata.
▪ Ha városnézés során a kutya túlmelegszik, akkor a hasát, mellkasát, belső combját, áll alatti részét, toroktájékát kell lelocsolni vízzel. Ha a fejét öntjük túl gyorsan, túl hideg vízzel, fejgörcsöt kaphat! Érdemes tudni, hogy Olaszországban be lehet menni a szökőkútakba, ami jó megoldás lehet!
▪ A hőguta első jelei: az állat lelassul, lihegni kezd, szaggatottan veszi a levegőt, lankad a figyelme, kilóg a nyelve.
▪ Indulás előtt menjünk el állatorvoshoz. Mentsük el a telefonszámát, illetve keressük fel a célországban lévő legközelebbi állatorvosi rendelőt számát, hogy szükség esetén ennyivel könnyebb dolgunk legyen.
Forrás: turizmus.com
...A meleg időjárás segíti az élősködők elszaporodását, és mivel ebben az időszakban gyakrabban látogatjuk a vízpartokat vagy kirándulunk, különösen fontos, hogy figyeljünk a csípésekre.
Szerencsére ma már sok megelőző készítmény található a piacon, illetve idejében észrevett betegség esetén sikeres kezelésre is van remény; ugyanakkor nem szabad félvállról venni a kérdést, mert – ha nem figyelünk kellőképpen – súlyos, komoly fájdalommal járó betegségeket eredményezhetnek kedvenceinknél a kullancsok és szúnyogok.
Ilyen betegségeket terjesztenek az élősködők
„Az, aki háziállatot szeretne, vállalja is érte a felelősséget. Azt is, hogy a betegséget illik és szükséges kezelni” – mondja Tóth Márton, a DogmoVet Állatorvosi Rendelő és Állatpatika orvosa. Az élősködők sokszor fájdalommal járó betegségeket terjeszthetnek, ugyanakkor érdemes őket szétválasztani. Mint sorolja Tóth, a kutyák a kullancsokat a környezetből szedhetik össze, amelyek súlyos betegségeket terjeszthetnek. Ilyen lehet a babesiosis, amely kezeletlenül veseelégtelenséget és autoimmun vérszegénységet okozhat, egyes paraziták pedig agyhártyagyulladást eredményezhetnek. Ismert betegség továbbá a Lyme-kór, amely lázzal, sántítással, duzzadt, fájdalmas izületekkel, illetve súlyos esetben vesebetegséggel is járhat. Tóth Márton szerint mindegyik időben felismert betegség kezelhető, de kezelés nélkül idült, elhúzódó, adott esetben életveszélyes állapot is kialakulhat.
Bolhát az állatok általában egymástól szedik össze, de a petéket és lárvákat szintén a környezetből (fű, föld), vagy a lakott területek egy részéből (kert, padlórepedések stb.) is felszedhetik. Az élősködő válthatja ki az arra érzékeny állatban a bolhanyál allergia miatti bőrgyulladást, amely komoly tünetekkel járhat együtt: ezek viszonylag látványosak, ugyanis viszketegség alakulhat ki, ami a gyakorlatban vakarózást, nyalakodást, rágcsálást, dörzsölést von maga után. A durva parazitás fertőzés főleg fiatal kutyáknál komoly vérveszteséget tud okozni, illetve a bolhák féregpetéket is terjesztenek, ezért fontos – bolhás állat esetén kiemelten – a belső paraziták elleni védekezés is.
Szintén ismert élősködő a szúnyog, amely a szívférgességet terjeszti. Ez elsősorban a kutyákra veszélyes, a macskáknál csak ritkán fordul elő komoly probléma szúnyogcsípés miatt. Az ebekben viszont idült, lassan kialakuló, keringési és légzőszerveket érintő problémák léphetnek fel, amely évekig is lappangva, tünetmentes maradhat. A szívférgesség esetében a megelőzés és a szűrővizsgálatok kiemelten fontosak! Egy végstádiumú szívférges állat esetében bármilyen kezelés jó eséllyel kudarcba fulladhat, emellett komoly költségekkel jár.
Egyre gyakrabban előfordulnak
Tóth Márton szerint 8-10 évvel ezelőtt a szívférgesség még csak egy kifejezetten mediterrán probléma volt, általában csak délebbre eső országok (Spanyolország, Portugália, Olaszország, Görögország stb.) voltak érintettek, de ma már nálunk is ún. endemikus (helyben is állandó jelleggel előforduló, szaporodni, terjedni, megbetegedést kialakítani képes) betegségként lehet rá tekinteni. Vannak olyan szúnyogpopulációk, amelyek egész évben megmaradnak, áttelelnek, ami az éghajlat melegedésének köszönhető; ezért egész évben javasolt a védekezés, ami a kullancsokra is vonatkozik. A szúnyogok a vízparton, belvizes területeken szoktak előfordulni, mert a szaporodási feltételeik megfelelőbbek, ugyanakkor városi környezetekben is előfordulnak, ahol vízfelszín található (vízgyűjtő, tető, medence, pocsolyás környezet stb.).
A kullancsok a meleg, füves területeket kedvelik, így az erdők közötti mezőkön, pázsitos részeken kapaszkodnak fel az állat szőrére vagy az ember ruhájára; így tehát bármely füves részen, ahol sétálunk, játszunk a kutyával, potenciálisan fennáll a kullancsveszély, a zártkertek sem kivételek. Az élősködőket – beleértve a bolhákat – a madarak, kóbor macskák, sünök és gyíkok is viszik magukkal, tehát akár egy galamb vagy veréb is lehet terjesztő, ha beszáll a kertünkbe.
Minden állat érzékeny lehet!
Az élősködők ellen minden állatnak érdemes védekeznie, de egyes kutyafajtáknak különösen: angol és francia bulldog, boston terrier, boxer, border collie, doberman, az ausztrál juhász jellemzően ilyen. A betegség attól is függ, hogy maga a parazita, a vérszívó mennyire fertőzött. Előfordulhat, hogy a kórokozót a szervezet blokkolja, meggátolja a fertőzés megindulását, de nem érdemes ebben bízni – csak a megelőző gyógyszeres védekezés nyújthat teljes körű megoldást. Ettől függetlenül érdemes lehet utánanézni, még mielőtt kutyát vásárol vagy fogad örökbe valaki, hogy az adott fajta mire érzékeny, milyen betegségre hajlamos.
Ne feledjük, hogy az élősködők a cicákra is veszélyesek lehetnek; akár a benti tartásúakra is, amennyiben ők kimennek a teraszra, közös használatú folyosóra, vagy találkoznak kijárós kutyával, tehát közvetetten érintkeznek a külvilággal. A kinti cicák esetében gyakori probléma a fülatkásság, fülrühösség. Tóth Márton személy szerint nem erőlteti benti macskáknál a folyamatos védekezést, de évente, félévente, negyedévente a megelőző kezelés javallott. A kinti cicáknál értelemszerűen folyamatos védekezés ajánlott. Ma már sokféle készítmény található a piacon, nyakörv, rácsepegtetős, fújkálós és tabletta típusúak, külső és belső élősködők ellen védők egyaránt. Az orvos a régebbi, jellemzően kedvezőbb árú, kiskereskedelmi forgalomban lévő készítményeket, amelyeknek 20-30 vagy akár 40 éves hatóanyaguk van, nem javasolja, hiszen az élősködők is fejlődnek, immunissá válhatnak ezekre.
Tóth Márton szerint ezekből bármennyit lehet az állatra csöpögtetni, ha nem működnek, ezért inkább egy drágább, de hatásos, modernebb készítményt keressünk, amelyek ugyanakkor általában vénykötelesek, ezért el kell látogatni az állatorvosi rendelőbe.
Fontos az időtényező!
Amennyiben megtörténik a baj, tehát kullancsot találunk az állatban, fontos, hogy minél előbb távolítsuk el lehetőség szerint egyben, nyomkodás nélkül, és pusztítsuk el az élősködőt (nyomjuk össze papírzsebkendőben, dobjuk a lefolyóba). Nagyon fontos az időtényező, vagyis hogy minél hamarabb tegyük ezt meg, amikor még nem szívta meg magát, és nem lökött az állat szervezetébe kórokozókat.
Előfordulhat, hogy kialakul egy gyulladásos reakció a csípés vagy a kullancs helye körül, de ez még mindig jobb, mint a hosszú távú, súlyos következményekkel járó betegség. Az sem probléma, ha benne marad az élősködő feje az állat testében – sokan ettől tartanak, de nem ez a mérvadó, nem lesz problémája ebből a kutyának, idővel a szervezet kilöki. Ma már mindenféle kullancskiszedő csipesz vagy kanál elérhető a piacon (például a sokak által ismert a „csavargatós” fajta), de bármelyik alkalmas lehet, a lényeg, hogy el tudjuk vele távolítani az élősködőt. Legrosszabb esetben egy borotvával húzzuk le, így biztosan kijön a testből.
A kullancsot az óramutató járásával ellentétesen kell csavarni?
Mindenképpen érdemes felkeresni az állatorvost, hogy átbeszéljük a továbbiakat, mik a lehetőségek, ha az állat megfertőződött. Alapvetően arra is van lehetőség, hogy a kullancsot járványügyi szakemberek kivizsgálják, ha az érintett személynek van lehetősége erre időt fordítani (ehhez egy tégelyben be kell küldeni az ezzel foglalkozó intézménybe a lehetőség szerint egyben eltávolított kullancsot). Sokan rögtön kezelésnek vetik alá a kiskedvencüket, anélkül, hogy bármi panasz vagy tünet jelentkezne, de Tóth Márton ezt nem javasolja, ugyanis a sorozatos injekció nem kellemes, ő a kezelést megelőzően egy 10-14 napos szigorú megfigyelést javasol. Ha lázas, bágyadt, kedvetlen, nem reagál a játékokra, étvágytalan ebben az időszakban, akkor babéziára lehet gyanakodni, és indulhat a kezelés. A Lyme-kór ennél bonyolultabb is tud lenni, ugyanis nagyon sokáig, akár évekig is lappanghat. Ezekben az esetekben az eljárás nem kellemes, hosszú, akár hetekig tartó antibiotikum-kúrát, valamint több kiegészítő és vérvizsgálatot tartalmaz, de nem reménytelen a gyógyulás. Fontos, hogy amennyiben a bármilyen tünetet tapasztalnak, minél hamarabb forduljanak állatorvoshoz, mert sok esetben több napig is hagyják a kutyát otthon „lábadozni”, ezzel viszont rontják az esélyeit.
Forrás: Egészségkalauz
...Így utazzunk kutyával, hogy mindenkinek élvezetes legyen.
Indul a szezon, a szabadságolások, aki csak teheti a tengerpartok felé veszi az irányt. Sokan ugyanakkor nem szívesen hagyják otthon a házikedvencet, ezért összeszedtünk pár gyakorlati tanácsot, hogy hogyan lehet számukra kényelmessé tenni az utazást.
A tikkasztó hőségre fokozottan oda kell figyelni!
„Egy hosszabb út előtt érdemes úgy tervezni, hogy két-három óránként megállunk egy fél órára. A kutyának így van lehetősége kiszállni a kocsiból, átmozogni, a fűben hűsölni. Ha rosszul lesz, akkor az már nem fog teljesen elmúlni az út végéig” – mondja Szalontai Gréta kutyakiképző, a Dogmopolite munkatársa. Grétának egy 25 kilós belga juhász keverék kutyája van, ezért az ő utaztatása külön átgondolást igényel.
Repülőgépen lehet kutyát szállítani?
A légitársaságok szigorú szabályok mellett szállítanak háziállatot, például az utastérbe csak kistestű kutyák mehetnek, ők is csak box-ban, az ülés alatt. A nagytestűekre a rakodótér vár, ezért érdemes átgondolni velük a repülőutat. Sokan gondolkodnak nyugtatóban, de ezeket nem minden társaság engedélyezi, illetve a hatásukról konzultálni kell állatorvossal. A részletszabályoknak pedig mindenképpen utána kell nézni! Egy kisebb testű kutya esetében értelemszerűen minden egyszerűbb, de érdemes a kutya egyedi igényeivel számolni: mennyire félős, hosszú- vagy rövidszőrű-e, mekkora a mozgásigénye, bírja-e a monotonitást, a szűk helyet.
Milyen szállást válasszunk?
Gréta az út megtervezése előtt mindenekelőtt figyelembe veszi a szállás méretét, hogy kényelmesen elférjenek, a kutya tudjon közlekedni, fordulni, legyen fekhelye. Gyakran előfordul, hogy egy apartman vagy szálloda elvileg kutyabarát, de amikor megtudják a belga juhász méretét, akkor visszakoznak.
Arra is odafigyel, hogy milyenek a terepviszonyok, a közvetlen környezet és annak megközelíthetősége az állat számára. Korábban megesett vele az is, hogy az egyik szállás bejáratához egy függőhídon kellett átkelnie – vagyis a 25 kilós kutya ölbe kapva jutott el a bejáratig. Fontos szempont lehet, hogy vannak-e emeletek a szálláson, a lépcsőkön milyen magabiztossággal közlekednek az állatok, vagy tudnak-e külön aludni. Egy szeparációs szorongással küzdő kedvenc esetén érdemes egyszintes létesítményt választani. Egyébként Gréta inkább a hűvösebb, hegyvidéki helyeket preferálja, 13 éves kutyája nem bírja a meleget, és mivel rövidszőrű, pillanatok alatt felforrósodik.
Árnyékoljunk az autóban
A szállás kiválasztása után jöhet az autóút további megtervezése. Korábban már említettük, hogy érdemes többször megállni, hogy elkerüljük a rosszulléteket. Kiskutya ölben is elfér, egy nagyobb ebnél már box-szal vagy ülőhellyel kell számolni, utóbbi esetben gondolkodjunk el kutya biztonsági öv beszerzésén. Többnapos, hetes út előtt kényelmesebb lehet két autóval elmenni a célállomásra, ha van erre lehetőség.
Gréta a hosszabb autóutak előtt két-három óránkénti megállók mellett a hátsó ülésre árnyékolókat szerel fel: „Fekete kutyám van, hiába megy a klíma, ha éget a nap, simán hőgutát kap”. Felhívja rá a figyelmet, hogy több benzinkút kutyabarát, ezért be tudjuk vinni az állatot egy klimatizált helyre, ami szintén jól jöhet. Egy másik tipp, hogy érdemes valami könnyen cserélhető, tisztítható anyagot tenni az állat alá, abban az esetben, ha egészségügyi baleset történne a hosszú út során; így például valamilyen víztaszító anyagot, amely semmilyen nedvességet nem szív magába, és mosás és száradás után újra lehet használni.
A strandon csak óvatosan!
Gréta belga juhásza nem „vízpartos kutya”, a pancsolás nem a kedvence. A kutyák többsége azonban szereti a strandot, a vízi játékot, hűsölést, de ebben a környezetben is oda kell figyelni, hogy legyen árnyék. Jó megoldás lehet egy sátor, pavilon, vagy bármilyen mozgatható árnyékoló. Olaszországban vannak olyan kifejezetten kutyás strandok, ahol minifuttatók vannak, érdemes lehet ilyen helyeket felkeresni.
Ugyanakkor Magyarországon is probléma, hogy egyes strandok nem alkalmasak a kutyázáshoz, mert az ember a terepviszonyok miatt nem tud eljutni a vízhez, vagyis egy baleset esetén nem tudunk a kedvencük segítségére sietni. Arra mindenképp figyeljünk, hogy ezeket a helyeket kerüljük – nem mellesleg meg is büntethetnek, ha nem kutyás strandon tartózkodunk az ebbel. A part közvetlen környezete is megfontolandó, ugyanis vannak olyan szúrós növények, sziklás vidékek, esetleg rovarok, tengeri állatok, amelyek felsérthetik az állat lábát.
Víz nélkül soha ne induljunk el
Természetesen a nyaralás során nem csak a partra kívánkoznak az emberek, hanem kulturális programok is érdeklik őket, így a múzeumok, várkertek, vásárok is szóba jönnek. Szerencsére ma már nagyon sok látogatóhely kutyabarát, de előfordul, hogy belépőt kérnek el vagy szájkosár az elvárás. A sokat emlegetett árnyékra figyeljünk, és egy többórás városnézés során mindig hűtsük a kutyát: adjunk neki rendszeresen inni vagy öntsük le a hasát, mellkasát, belső combját, áll alatt vagy toroktájékon – a nem szőrös helyeket keressük. Fontos, ha a fejét öntjük le túl gyorsan, túl hideg vízzel, a kutya fejgörcsöt kaphat!
Mint Gréta fogalmaz, az állat nem tud szólni, és sajnos elég gyakori, hogy mire felfigyelünk, már egy kezdődő hőgutával van dolgunk. Ha ez bekövetkezik, akkor nagyon észnél kell lenni gyorsan cselekedjünk! Az első erre utaló jelek, hogy az állat lelassul, lihegni kezd, szaggatottan veszi a levegőt, lankad a figyelme, kilóg a nyelve. Bármi, ami magához képest szokatlan, már gyanús lehet. Érdemes tudni, hogy Olaszországban például be lehet menni a szökőkutakba, ami ilyen esetben jó megoldás lehet! Ha erre nincs lehetőség, akkor fokozatosan, bő vízzel locsoljuk le az említett helyeken (has, mellkas, comb stb.). „Ne egy fél literes palackkal induljunk neki” – mondja Gréta.
Legyen nálunk az orvos száma
Külföldi utazás előtt mindenképp menjünk el állatorvoshoz, hogy átnézze a kutyát. Ezt már csak azért is meg kell tennünk, mert nála tudjuk beszerezni a szükséges okmányokat, oltásokat. Esetleg tájékoztatni tud arról, hogy mire figyeljünk a célországban, érdemes-e beszereznünk valamilyen gyógyszert vész esetére, vannak-e olyan kórokozók, kártevők (szúnyog, kullancs stb.), vagy vírusok, amelyekkel itthon nem, vagy kevésbé érintkezhet a kutya. Amennyiben ezek ellen van védőoltás, a biztonság kedvéért adassuk be az állatnak.
Az orvos telefonszámát mindenképp mentsünk el, hisz probléma esetén jó ha kéznél van valaki, még ha a helyszínen nem is tud ott lenni. Amennyiben már elutaztunk, nézzünk utána, hogy hol van klinika, esetleg az intézmény központi telefonszámát is mentsük le előre, abból baj nem lehet. Hangsúlyozzuk, a legfontosabb, hogy legyen nálunk jó sok víz, mert az állat kiszáradása, vagy egy esetleges hőguta léphet fel a legkönnyebben!
A kutyának is kell útlevél?
Jó ha tudjuk, hogy a kutyák, macskák és görények csak érvényes állatútlevéllel utazhatnak. Az állatútlevél sorszámozott, szigorú számadású okirat, amelyet kizárólag az az állatorvos igényelhet és állíthat ki, aki rendelkezik az illetékes állategészségügyi hatóságtól az ebek veszettség elleni védőoltásának végzésére vonatkozó engedéllyel. Az EU-s kisállat útlevél csak érvényes veszettség elleni oltás meglétével érvényes, és csak így használható utazáshoz! Azt sem árt tudni, hogy az állat életében kapott legelső veszettség elleni oltás az EU szabályozás szerint csak a beadás napjától számított 21. napon válik érvényessé.
Forrás: Egészségkalauz
...„Az, aki háziállatot szeretne, vállalja is érte a felelősséget. Azt is, hogy a betegséget illik és szükséges kezelni” – mondja Tóth Márton, a DogmoVet Állatorvosi Rendelő és Állatpatika orvosa. A meleg időjárás kedvez az élősködőknek, és mivel ilyenkor mi is szívesebben megyünk a vízpartokhoz vagy kirándulni, fokozottan oda kell figyelni a csípésekre.
Szerencsére ma már sok megelőző készítmény található a piacon, illetve idejében észrevett betegség esetén sikeres kezelésre is van remény; ugyanakkor nem szabad félvállról venni a kérdést, mert – ha nem figyelünk kellőképpen – súlyos, komoly fájdalommal járó betegségeket eredményezhetnek kedvenceinknél a kullancsok és szúnyogok.
Tóth Márton segítségével összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat a parazitákról
1. A kullancsok terjesztik a babesiosis-t, amely veseelégtelenséget és autoimmun vérszegénységet okozhat, egyes paraziták agyhártyagyulladást eredményezhetnek. Ismert betegség továbbá a Lyme-kór, amely lázzal, sántítással, duzzadt, fájdalmas izületekkel, illetve súlyos esetben vesebetegséggel is járhat.
2. A bolha válthatja ki a bolhanyál miatti bőrgyulladást, ami vakarózást, nyalakodást, rágcsálást, dörzsölést von maga után. A durva parazitás fertőzés komoly vérveszteséget okozhat, illetve a bolhák féregpetéket is terjesztenek.
3. A szúnyog terjeszti a szívférgességet. Ez elsősorban a kutyákra veszélyes, a macskáknál csak ritkán fordul elő komoly probléma szúnyogcsípés miatt. Az ebekben viszont idült, lassan kialakuló, keringési és légzőszerveket érintő problémák léphetnek fel, amely évekig is lappangva, tünetmentes maradhat.
Mindenhol ott vannak
4. Vannak olyan szúnyogpopulációk, amelyek egész évben megmaradnak, áttelelnek, ami az éghajlat melegedésének köszönhető; ezért egész évben javasolt a védekezés, ami a kullancsokra is vonatkozik.
5. A szúnyogok a vízparton, belvizes területeken szoktak előfordulni, mert a szaporodási feltételeik megfelelőbbek, ugyanakkor városi környezetekben is előfordulnak, ahol vízfelszín található (vízgyűjtő, tető, medence, pocsolyás környezet stb.).
6. A kullancsok a meleg, füves területeket kedvelik, így az erdők közötti mezőkön, pázsitos részeken kapaszkodnak fel az állat szőrére vagy az ember ruhájára; így tehát bármely füves részen, ahol sétálunk, játszunk a kutyával, potenciálisan fennáll a kullancsveszély, a zártkertek sem kivételek.
7. Az élősködőket – beleértve a bolhákat – a madarak, kóbor macskák, sünök és gyíkok is viszik magukkal, tehát akár egy galamb vagy veréb is lehet terjesztő, ha beszáll a kertünkbe.
8. Az élősködők ellen minden állatnak érdemes védekeznie, de egyes kutyafajtáknak különösen: angol és francia bulldog, boston terrier, boxer, border collie, doberman, az ausztrál juhász jellemzően ilyen.
Kullancs csípés esetén irány az állatorvos
9. Az élősködők a cicákra is veszélyesek lehetnek; akár a benti tartásúakra is, amennyiben ők kimennek a teraszra, közös használatú folyosóra, vagy találkoznak kijárós kutyával, tehát közvetetten érintkeznek a külvilággal. A kinti cicák esetében gyakori probléma a fülatkásság, fülrühösség.
10. Amennyiben kullancsot találunk az állatban, fontos, hogy minél előbb távolítsuk el lehetőség szerint egyben, nyomkodás nélkül, és pusztítsuk el az élősködőt (nyomjuk össze papírzsebkendőben, dobjuk a lefolyóba).
Mindenképpen érdemes felkeresni az állatorvost, hogy átbeszéljük a továbbiakat, mik a lehetőségek, ha az állat megfertőződött.
Fontos hangsúlyozni, hogy ma már sokféle készítmény található a piacon (nyakörv, rácsepegtetős, fújkálós és tabletta típusúak, külső és belső élősködők ellen védők egyaránt). Ugyanakkor a jellemzően kedvezőbb árú, kiskereskedelmi forgalomban lévő készítményeket, amelyeknek 20-30 vagy akár 40 éves hatóanyagukra az élősködők immunissá válhatnak. Ezekből bármennyit lehet az állatra csöpögtetni, ha nem működnek, ezért inkább egy drágább, de hatásos, modernebb készítményt keressünk. Ezek ugyanakkor általában vénykötelesek, ezért el kell látogatni az állatorvosi rendelőbe.
Forrás: Magyar Állatvédelem
...Indul a szezon, a szabadságolások, aki csak teheti a tengerpartok felé veszi az irányt. Sokan ugyanakkor nem szívesen hagyják otthon a házikedvencet, ezért összeszedtünk pár gyakorlati tanácsot, hogy hogyan lehet számukra kényelmessé tenni az utazást. A tikkasztó hőségre fokozottan oda kell figyelni! A Dogmopolite munkatársa meséli el, hogy milyen praktikákat alkalmaz 25 kilós belga juhász keverék kutyája esetében.
„Egy hosszabb út előtt érdemes úgy tervezni, hogy két-három óránként megállunk egy fél órára. A kutyának így van lehetősége kiszállni a kocsiból, átmozogni, a fűben hűsölni. Ha rosszul lesz, akkor az már nem fog teljesen elmúlni az út végéig” – mondja Szalontai Gréta kutyakiképző, a Dogmopolite munkatársa. Grétának egy 25 kilós belga juhász keverék kutyája van, ezért az ő utaztatása külön átgondolást igényel. A repülőút például nem jöhet szóba:
„nem viselné el, ha dobozba raknák, és idegenek pakolnák” – fogalmaz.
A repülés amúgy is egy külön történet: a légitársaságok szigorú szabályok mellett szállítanak háziállatot, például az utastérbe csak kistestű kutyák mehetnek, ők is csak box-ban, az ülés alatt. A nagytestűekre a rakodótér vár, ezért érdemes átgondolni velük a repülőutat. Sokan gondolkodnak nyugtatóban, de ezeket nem minden társaság engedélyezi, illetve a hatásukról konzultálni kell állatorvossal. A részletszabályoknak pedig mindenképpen utána kell nézni!
Egy kisebb testű kutya esetében értelemszerűen minden egyszerűbb, de érdemes a kutya egyedi igényeivel számolni: mennyire félős, hosszú- vagy rövidszőrű-e, mekkora a mozgásigénye, bírja-e a monotonitást, a szűk helyet.
Jobb a nagyobb szállás
Gréta az út megtervezése előtt mindenekelőtt figyelembe veszi a szállás méretét, hogy kényelmesen elférjenek, a kutya tudjon közlekedni, fordulni, legyen fekhelye. Gyakran előfordul, hogy egy apartman vagy szálloda elvileg kutyabarát, de amikor megtudják a belga juhász méretét, akkor visszakoznak.
Arra is odafigyel, hogy milyenek a terepviszonyok, a közvetlen környezet és annak megközelíthetősége az állat számára. Korábban megesett vele az is, hogy az egyik szállás bejáratához egy függőhídon kellett átkelnie – vagyis a 25 kilós kutya ölbe kapva jutott el a bejáratig. Fontos szempont lehet, hogy vannak-e emeletek a szálláson, a lépcsőkön milyen magabiztossággal közlekednek az állatok, vagy tudnak-e külön aludni. Egy szeparációs szorongással küzdő kedvenc esetén érdemes egyszintes létesítményt választani. Egyébként Gréta inkább a hűvösebb, hegyvidéki helyeket preferálja, 13 éves kutyája nem bírja a meleget, és mivel rövidszőrű, pillanatok alatt felforrósodik.
Árnyékoljunk az autóban
A szállás kiválasztása után jöhet az autóút további megtervezése. Korábban már említettük, hogy érdemes megállni a rosszullét elkerülése végett. Kiskutya ölben is elfér, egy nagyobb ebnél már box-szal vagy ülőhellyel kell számolni, utóbbi esetben gondolkodjunk el kutya biztonsági öv beszerzésén. Többnapos, hetes út előtt kényelmesebb lehet két autóval elmenni a célállomásra, ha van erre lehetőség.
Gréta a hosszabb autóutak előtt két-három óránkénti megállók mellett a hátsó ülésre árnyékolókat szerel fel:
„Fekete kutyám van, hiába megy a klíma, ha éget nap, simán hőgutát kap”. Felhívja rá a figyelmet, hogy több benzinkút kutyabarát, ezért be tudjuk vinni az állatot egy klimatizált helyre, ami szintén jól jöhet. Egy másik tipp, hogy érdemes valami könnyen cserélhető, tisztítható anyagot tenni az állat alá, abban az esetben, ha baleset történne a hosszú út során; így például valamilyen víztaszító anyagot, amely semmilyen nedvességet nem szív magába, és mosás és száradás után újra lehet használni.
A strandon csak óvatosan!
Gréta belga juhásza nem „vízpartos kutya”, a pancsolás nem a kedvence. A kutyák többsége azonban szereti a strandot, a vízi játékot, hűsölést, de ebben a környezetben is oda kell figyelni, hogy legyen árnyék. Jó megoldás lehet egy sátor, pavilon, vagy bármilyen mozgatható árnyékoló. Olaszországban vannak olyan kifejezetten kutyás strandok, ahol minifuttatók vannak, érdemes lehet ilyen helyeket felkeresni.
Ugyanakkor Magyarországon is probléma, hogy egyes strandok nem alkalmasak a kutyázáshoz, mert az ember a terepviszonyok miatt nem tud eljutni a vízhez, vagyis egy baleset esetén nem tudunk a kedvencük segítségére sietni. Arra mindenképp figyeljünk, hogy ezeket a helyeket kerüljük – nem mellesleg egyes országokban meg is büntethetnek, ha nem kutyás strandon tartózkodunk ebbel. A part közvetlen környezete is megfontolandó, ugyanis vannak olyan szúrós növények, sziklás vidékek, esetleg rovarok, tengeri állatok, amelyek felsérthetik az állat lábát.
Víz nélkül sehova!
Természetesen a nyaralás során nem csak a partra kívánkoznak az emberek, hanem kulturális programok is érdeklik őket, így a múzeumok, várkertek, vásárok is szóba jönnek. Szerencsére ma már nagyon sok látogatóhely kutyabarát, de előfordul, hogy belépőt kérnek el vagy szájkosár az elvárás. A sokat emlegetett árnyékra figyeljünk, és egy többórás városnézés során mindig hűtsük a kutyát: adjunk neki rendszeresen inni vagy öntsük le a hasát, mellkasát, belső combját, áll alatt vagy toroktájékon – a nem szőrös helyeket keressük. Fontos, ha a fejét öntjük le túl gyorsan, túl hideg vízzel, a kutya fejgörcsöt kaphat!
Mint Gréta fogalmaz, az állat nem tud szólni, és sajnos elég gyakori, hogy mire felfigyelünk, már egy kezdődő hőgutával van dolgunk. Ha ez bekövetkezik, akkor nagyon észnél kell lenni és gyorsan kell cselekedni. Az első erre utaló jelek, hogy az állat lelassul, lihegni kezd, szaggatottan veszi a levegőt, lankad a figyelme, kilóg a nyelve. Bármi, ami magához képest szokatlan, már gyanús lehet. Érdemes tudni, hogy Olaszországban például be lehet menni a szökőkútakba, ami ilyen esetben jó megoldás lehet! Ha erre nincs lehetőség, akkor fokozatosan, bő vízzel locsoljuk le az említett helyeken (has, mellkas, comb stb.). „Ne egy fél literes palackkal induljunk neki” – mondja Gréta.
Legyen nálunk az orvos száma
Külföldi utazás előtt mindenképp menjünk el állatorvoshoz, hogy átnézze a kutyát. Ezt már csak azért is meg kell tennünk, mert nála tudjuk beszerezni a szükséges okmányokat, oltásokat. Esetleg tájékoztatni tud arról, hogy mire figyeljünk a célországban, érdemes-e beszereznünk valamilyen gyógyszert vész esetére, vannak-e olyan kórokozók, kártevők (szúnyog, kullancs stb.), vagy vírusok, amelyekkel itthon nem, vagy kevésbé érintkezhet a kutya. Amennyiben ezek ellen van védőoltás, a biztonság kedvéért adassuk be az állatnak.
Az orvos telefonszámát mindenképp mentsünk el, hisz probléma esetén jó ha kéznél van valaki, még ha a helyszínen nem is tud ott lenni. Amennyiben már elutaztunk, nézzünk utána, hogy hol van klinika, esetleg az intézmény központi telefonszámát is mentsük le előre, abból baj nem lehet. Hangsúlyozzuk, a legfontosabb, hogy legyen nálunk jó sok víz, mert az állat kiszáradása, vagy egy esetleges hőguta léphet fel a legkönnyebben!
Forrás: Magyar Állatvédelem, fotók: Unsplash
...Látogass el bármelyik parkba, és biztos, hogy kutyák és gazdik egymáshoz illő párosával találkozol majd. De vajon a kutyák tényleg hasonlítanak a gazdáikra? És ha igen, miért van ez így? Bár nem általánosíthatunk, van némi bizonyíték arra, hogy a fajtatiszta kutyák és gazdáik hajlamosak valamilyen szinten hasonlítani egymásra − mondta Katrina Holland, a Dogs Trust, egy brit állatvédő szervezet emberi viselkedéssel foglalkozó csoportjának kutatója. Több tanulmány is megállapította, hogy az emberek a véletlenszerűséget meghaladó mértékben képesek sikeresen megfeleltetni a fajtatiszta kutyák képeit a gazdáik képeivel. Az egyik vizsgálatban a résztvevők képesek voltak a kutyák és gazdáik párosítására, függetlenül attól, hogy azt mondták-e nekik, hogy a valódi kutya-tulajdonos párokat válasszák, vagy csak a hasonlóan kinéző párokat. Ez az eredmény arra utal, hogy az emberek a fizikai megjelenés, és nem valamilyen más elem alapján hozzák meg ezeket az ítéleteket.
Forrás: in.hu
...Látogass el bármelyik parkba, és biztos, hogy kutyák és gazdik egymáshoz illő párosával találkozol majd. De vajon a kutyák tényleg hasonlítanak a gazdáikra? És ha igen, miért van ez így? Bár nem általánosíthatunk, van némi bizonyíték arra, hogy a fajtatiszta kutyák és gazdáik hajlamosak valamilyen szinten hasonlítani egymásra − mondta Katrina Holland, a Dogs Trust, egy brit állatvédő szervezet emberi viselkedéssel foglalkozó csoportjának kutatója. Több tanulmány is megállapította, hogy az emberek a véletlenszerűséget meghaladó mértékben képesek sikeresen megfeleltetni a fajtatiszta kutyák képeit a gazdáik képeivel. Az egyik vizsgálatban a résztvevők képesek voltak a kutyák és gazdáik párosítására, függetlenül attól, hogy azt mondták-e nekik, hogy a valódi kutya-tulajdonos párokat válasszák, vagy csak a hasonlóan kinéző párokat. Ez az eredmény arra utal, hogy az emberek a fizikai megjelenés, és nem valamilyen más elem alapján hozzák meg ezeket az ítéleteket.
Forrás: in.hu
...Azt eddig is lehetett tudni, hogy a kutyák képesek kiszagolni az emberek stressz-szintjét, de egy friss kutatásban most azt is sikerült bizonyítani, hogy ez a kapcsolat kétirányú: ha a kutya megérzi, hogy az ember nem érzi jól magát a bőrében, az az állat viselkedésében is érezteti a hatását.„A kutyatulajdonosok tudják, hogy kedvenceik mennyire ráhangolódnak az érzelmeikre, de kutatásunkban kimutattuk, hogy már egy stresszes, ismeretlen ember szaga is hatással van a kutya érzelmi állapotára, a jutalmak érzékelésére és tanulási képességére” – mondta a Guardiannek Nicola Rooney, a Bristoli Egyetem állatorvosi karának kutatója és a tanulmány vezető szerzője.
Forrás: Qubit
...A kutyás strandolás remek lehetőség arra, hogy kedvencünkkel együtt élvezzük a nyár örömeit. Azonban ahhoz, hogy a strandolás biztonságos és élvezetes legyen mindkettőtök számára, érdemes figyelembe venni néhány fontos állategészségügyi tudnivalót! Friss víz biztosítása: Mindig legyen nálad elegendő friss víz, hogy kutyád megfelelően hidratált maradjon. A tengervíz és a legtöbb tó vize nem alkalmas ivásra, mert sótartalma vagy szennyeződései miatt egészségügyi problémákat okozhat. Gyakori ivás: Biztosítsd, hogy kutyád rendszeresen igyon, különösen a meleg időben és aktív játék után. Hozz magaddal napernyőt vagy sátort, hogy kutyádnak legyen hűsölési lehetősége. A kutyák is kaphatnak napszúrást és hőgutát, ha túl sok időt töltenek a napon! Különösen a világos szőrű vagy vékony szőrű kutyáknak érdemes állatoknak készült napvédő krémet használni az orron, füleken és más érzékeny területeken.
Forrás: kutyabarathelyek.hu
...